FFP2 suojaimen venttiili toimii siten, että se suodattaa sisään hengitettävän ilman, mutta ei suodata ulos hengitettävää ilmaa.
Suojaa myös keskisuuren pitoisuuden hienojakoiselta pölyltä sekä öljy- ja vesipohjaisilta sumuilta, joita syntyy sementin, puun ja teräksen kanssa työskennellessä. Suojain kiinnitetään helposti kasvoille kahden hihnan avulla korvien taakse. Siinä on kestävä ja muodossaan pysyvä sisärakenne, säädettävä nenäpuristin ja pehmeä vaahtomuovinen nenäkappale, joiden avulla se istuu miellyttävästi ja tiiviisti monen kokoisille kasvoille. Käyttömukavuutta lisää 3M™ Cool Flow™ venttiili. Venttiili poistaa uloshengitysilmaa ja ehkäisee lämmön kertymistä hengityssuojaimen sisälle.
Ominaisuudet ja standardit:
- CE-merkintä 0086
- EN 149:2001 + A1:2009 FFP2 R D
- Nauhastot pitävät hengityssuojaimen tukevasti paikallaan ja varmistavat hyvän käyttömukavuuden ja tiiviyden. Nauhastot on värikoodattu suorituskykytason mukaisesti – sininen: FFP2-luokitus EN 149:2001+A1:2010 -standardin mukaisesti
- Tämä tuote suojaa tietyiltä hiukkasilta, joiden pitoisuudet voivat olla enintään 10 kertaa työtilan enimmäisaltistumisrajan suuruisia.
- Ei luonnonkumilateksia sisältäviä osia.
- Yhteensopiva 3M-suojalasien ja -kuulonsuojaimien kanssa.


Portwest FFP3 Dolomite hengityssuojain venttiilillä 10kpl/pakkaus
ABENA käsivoide 75 ml, miedosti hajustettu
ABENA Skincare Ointment hoitovoide 150ml 1kpl
ABENA Liquid Soap 500ml käsisaippua miedosti hajustettu pumppu 1kpl
Kyretti kk 4mm steriili 10 kpl
Granberg Elintarvikekäyttöön hyväksytyt kestokäsineet - 12 paria
Zekler 1402 - FFP2 NR D - M/L - 20kpl - Venttiilitön hengityssuoja 