Norton Blaze Rapid Strip puhdistuslaikka 50×13 TR 5kpl

43,93 € alv 25.5%
35,00 € alv 0%

Blaze RapidStrip laikkojen ominaisuutena on vahva nailonkuituinen selkä, keraaminen alumiinioksidijyvä ja pitkälle kehitetty hartsisideaine. Laikkojen tiheys on korkea, mikä valmistajan mukaan takaa niille kaksinkertaisen käyttöiän tavallisiin karkean poiston laikkoihin verrattuna. Niillä on myös avoin rakenne, mikä vähentää tukkeutumisen riskiä ja miksi ne ovat sopivia myös pehmeille metallipinnoille (esim. alumiini) tai liimajäännösten puhdistamiseen. Uuden rakenteen ansiosta laikka reagoi korkeassa hiomapaineessa huomattavasti agressiivisemmin ja takaa nopean aineenpoiston. Kevyellä hiomapaineella saavutetaan hieno ja tasainen pinta. Tämän ansiosta ei ole tarpeen käyttää eri karkeuksien laikkoja.

Blaze RapidStrip –laikat on tarkoitettu karkeaan poistoon kuten valssihilseen, ruosteen ja maalin poistoon, valuraudan, teräksen, alumiinin, lasikuidun ja komposiittimateriaalin pintakäsittelyyn ja purseenpoistoon sekä graniitin ja muiden luonnonkivien puhdistukseen. Uuden valikoiman pikakierteellä varustettuja pikakiekkoja käytetään sähköisissä ja pneumaattisissa koneissa ja niitä on saatavissa halkaisijamitoilla 50, 75 ja 100 mm. Kulmahiomakoneissa käytettäviä fiiberiselkäisiä laikkoja on saatavilla halkaisijamitoilla 115, 125 ja 180 mm. Valikoimaan kuuluu myös halkaisijaltaan 150 mm reiällinen laikka ja karalla oleva laikka.

Varastossa

Tuotetunnus (SKU): 66623303912 Osasto:

Kuvaus

Keraaminen puhdistuslaikka nopeaan aineenpoistoon. Soveltuu ruosteenpoistoon, maalinpoistoon, hitsaussaumojen häivytykseen, jarrutöihin autokorjaamoilla yms. Alhaisemmalla käyttöpaineella soveltuu myös viimeistelyyn. Koko: 50 mm. Roloc-kiinnitys.

Loistava tuote vinkuun (paineilmakäyttöiset suorahiomakoneet)