Sundström SR 597 A1B2E2K1
Sundström SR 597 A1B2E2K1 on monipuolinen kaasusuodatin Sundström SR 500- ja SR 500 EX -puhallinsuojaimiin. Suodatin on tarkoitettu suojaamaan luokituksen mukaisilta orgaanisilta kaasuilta ja höyryiltä, epäorgaanisilta kaasuilta, happamilta kaasuilta sekä ammoniakilta ja tietyiltä amiineilta. Se soveltuu vaativaan ammattikäyttöön esimerkiksi kemikaalien käsittelyssä, teollisuuden kunnossapidossa, prosessiteollisuudessa, jätehuollossa, pintakäsittelyssä ja muissa ympäristöissä, joissa ilmassa voi esiintyä useita kaasumaisia epäpuhtauksia.
A1-luokka suojaa orgaanisilta kaasuilta ja höyryiltä, kuten liuottimilta, joiden kiehumispiste on yli +65 °C. B-luokka kattaa tietyt epäorgaaniset kaasut, E-luokka happamat kaasut ja K-luokka ammoniakin sekä tietyt amiinit. SR 597 on hyvä valinta kohteisiin, joissa tarvitaan laajempaa kaasusuojausta kuin pelkkä A2- tai ABE1-suodatin tarjoaa.
SR 597 on tarkoitettu käytettäväksi aina osana hyväksyttyä Sundström-puhallinsuojainkokonaisuutta. SR 500- ja SR 500 EX -puhallinyksiköissä käytetään kahta samanlaista suodatinkokonaisuutta. Jos työilmassa esiintyy myös pölyä, savua, sumua tai aerosoleja, kaasusuodatin yhdistetään yhteensopivaan hiukkassuodattimeen.
Suodattimen tuotenumero on H02-7212. Suodatinmateriaalina käytetään impregnoitua aktiivihiiltä, ja runkomateriaaleina PC/ABS-muovia sekä polyesteriä. Käyttölämpötila on −10…+55 °C ja avaamattoman suodattimen säilyvyysaika on viisi vuotta asianmukaisesti varastoituna.
Suodattimen käyttöikä riippuu epäpuhtauksien laadusta, pitoisuudesta, ilmankosteudesta, työkuormasta ja käyttöajasta. Vaihtoväli tulee määrittää työpaikkakohtaisella vaihtosuunnitelmalla. Suodatinta ei saa käyttää hapenpuutteisissa tiloissa, tuntemattomissa pitoisuuksissa tai ympäristöissä, joita A1B2E2K1-luokitus ei kata.
Ominaisuudet
- A1B2E2K1-luokan kaasusuodatin
- A1-suojaus orgaanisille kaasuille ja höyryille, joiden kiehumispiste on yli +65 °C
- B2-suojaus tietyille epäorgaanisille kaasuille ja höyryille
- E2-suojaus happamille kaasuille ja höyryille
- K1-suojaus ammoniakille ja tietyille amiineille
- Suunniteltu Sundström SR 500 -puhallinsuojaimeen
- Yhteensopiva Sundström SR 500 EX -puhallinsuojaimen kanssa
- Tuotenumero H02-7212
- Suodatinmateriaalina impregnoitu aktiivihiili
- Runkomateriaaleina PC/ABS ja polyesteri
- Käyttölämpötila −10…+55 °C, suhteellinen kosteus alle 90 %
- Varastointilämpötila −20…+40 °C
- Avaamattoman suodattimen säilyvyysaika viisi vuotta
- Hyväksynnät EN 12941:1998 + A2:2008 ja EN 12942:1998 + A2:2008
- Puhallinyksikössä käytetään kahta samanlaista suodatinkokonaisuutta
- Yhdistetään hiukkassuodattimeen, kun tarvitaan myös hiukkassuojausta
- Valmistettu Ruotsissa
Suodatusluokka ja käyttökohteet
Suodatusluokka: A1B2E2K1-kaasusuodatin. A1 suojaa orgaanisilta kaasuilta ja höyryiltä, kuten liuottimilta, joiden kiehumispiste on yli +65 °C. B2 on tarkoitettu tietyille epäorgaanisille kaasuille, kuten kloorille, rikkivedylle ja vetysyanidille. E2 suojaa happamilta kaasuilta, kuten rikkidioksidilta ja fluorivedyltä. K1 suojaa ammoniakilta ja tietyiltä amiineilta, kuten etyleenidiamiinilta.
Käyttökohteet: Soveltuu työpaikan riskinarvioinnin perusteella kemikaalien käsittelyyn, jätehuoltoon, prosessiteollisuuteen, teollisuuden kunnossapitoon, pintakäsittelyyn ja muihin työtehtäviin, joissa esiintyy useita ABEK-luokituksen kattamia kaasuja tai höyryjä. Suodatin on tarkoitettu Sundström SR 500- ja SR 500 EX -puhallinsuojaimiin.
FAQ
Miltä epäpuhtauksilta Sundström SR 597 A1B2E2K1 suojaa?
Suodatin suojaa luokituksen mukaisilta orgaanisilta kaasuilta ja höyryiltä, tietyiltä epäorgaanisilta kaasuilta, happamilta kaasuilta sekä ammoniakilta ja tietyiltä amiineilta. Soveltuvuus tulee varmistaa käyttöturvallisuustiedotteen ja työpaikan riskinarvioinnin perusteella.
Mihin hengityksensuojaimiin SR 597 sopii?
SR 597 on tarkoitettu Sundström SR 500- ja SR 500 EX -puhallinsuojaimiin. Puhallinyksikössä käytetään kahta samanlaista suodatinkokonaisuutta.
Suojaako SR 597 myös pölyltä ja hiukkasilta?
Ei yksinään. SR 597 on kaasusuodatin. Jos työilmassa esiintyy myös pölyä, savua, sumua tai muita hiukkasia, se yhdistetään yhteensopivaan Sundström-hiukkassuodattimeen.


Petzl Vizir EasyClip, Luokka 1
Sundström SR 315, ABE 1 kaasusuodatin 