Itseliimautuva ääntä vaimentava polyuretaanivaahto 20 mm, 2 m²
Itseliimautuva ääntä vaimentava polyuretaanivaahto 20 mm on käytännöllinen ratkaisu koneiden, laitteiden, ajoneuvojen ja teknisten rakenteiden melun vaimentamiseen. 100 × 200 cm kokoinen äänenvaimennusmatto tarjoaa yhteensä 2 m² käsiteltävää pinta-alaa ja soveltuu erityisesti kohteisiin, joissa tarvitaan tehokasta äänen absorptiota kohtuullisella materiaalipaksuudella.
Polyuretaanivaahdon itseliimautuva tausta helpottaa asennusta konekoteloihin, moottoritiloihin, ilmanvaihtokanaviin ja muihin rakenteisiin. Materiaali voidaan leikata helposti haluttuun kokoon esimerkiksi mattoveitsellä, mikä mahdollistaa vaahdon sovittamisen myös epäsäännöllisiin muotoihin ja rajallisiin asennustiloihin.
Musta suojakalvo muodostaa helposti puhdistettavan pinnan, joka kestää lyhytaikaista altistumista vedelle, öljylle ja dieselpolttoaineelle. Tämän ansiosta 20 mm äänieristysvaahto soveltuu hyvin teollisuuteen, rakennus- ja maatalouskoneisiin, veneisiin, autoihin, busseihin ja hyötyajoneuvoihin.
Ääntä vaimentavaa vaahtoa voidaan käyttää myös ilmanvaihto-, lämmitys- ja ilmastointijärjestelmissä sekä koneiden ja laitteiden kotelointien akustiseen eristämiseen. 20 mm paksuus tarjoaa hyvän yhdistelmän äänenvaimennusta, helppoa käsiteltävyyttä ja maltillista tilantarvetta.
Ominaisuudet
- Itseliimautuva ääntä vaimentava polyuretaanivaahto
- Paksuus: 20 mm
- Mitat: 1000 × 2000 mm
- Pinta-ala: 2 m²
- Paino: 0,8 kg
- Tiheys: 25 kg/m³
- pH: neutraali
- Mustalla suojakalvolla päällystetty pinta
- Hyvä äänen absorptio
- Soveltuu koneiden ja laitteiden melun vaimentamiseen
- Soveltuu auton konepellin ja moottoritilan äänenvaimennukseen
- Soveltuu rakennus- ja maatalouskoneisiin
- Soveltuu veneisiin ja jahteihin
- Soveltuu busseihin ja hyötyajoneuvoihin
- Soveltuu ilmanvaihto-, lämmitys- ja ilmastointijärjestelmiin
- Soveltuu ilmanvaihtokanavien akustiseen eristämiseen
- Soveltuu kone- ja laitekoteloihin sekä akustisiin tiloihin
- Pinta kestää lyhytaikaista altistumista vedelle, öljylle ja dieselpolttoaineelle
- Helposti puhdistettava pinta
- Helppo leikata esimerkiksi mattoveitsellä
- Soveltuu korkean ilmankosteuden olosuhteisiin
- Jäykkyys 40 %: 3–3,8 kPa
- Pysyvä muodonmuutos 50 %: alle 6 %
- Vetolujuus: vähintään 90 kPa
- Murtovenymä: vähintään 120 %
- Palamisnopeus: enintään 100 mm/min
- Materiaali: polyuretaanivaahto
- Valmistajan ilmoituksen mukaan itsestään sammuva rakenne
FAQ
Mihin 20 mm ääntä vaimentavaa polyuretaanivaahtoa voidaan käyttää?
Vaahto soveltuu esimerkiksi koneiden ja laitteiden koteloihin, autojen moottoritiloihin, rakennus- ja maatalouskoneisiin, veneisiin, hyötyajoneuvoihin sekä ilmanvaihtokanavien ja teknisten rakenteiden äänenvaimennukseen.
Miten itseliimautuva äänieristysvaahto asennetaan?
Vaahto leikataan ensin haluttuun kokoon ja muotoon. Asennuspinnan tulee olla puhdas, kuiva ja rasvaton. Tämän jälkeen liimapinnan suojakalvo poistetaan ja vaahto painetaan huolellisesti kiinni alustaan.
Miksi valita 20 mm paksu äänenvaimennusvaahto?
20 mm paksuus tarjoaa hyvän kompromissin äänen absorption ja tilantarpeen välillä. Se soveltuu erityisesti koneisiin, ajoneuvoihin ja muihin kohteisiin, joissa paksummalle vaahdolle ei ole riittävästi asennustilaa.


Itseliimautuva PYRAMIDS-akustiikkivaahto 50 mm, 2 m² 





