Weltek Airkos P3 PRSL XL-suodatin
Weltek Airkos P3 PRSL XL-suodatin on tehokas pääsuodatin Weltek Airkos -moottoroituun puhallinsuojaimeen. Se on tarkoitettu kiinteiden ja nestemäisten hiukkasten suodatukseen työympäristöissä, joissa esiintyy esimerkiksi hitsaussavua, metallipölyä, hiontapölyä tai muita hiukkasmaisia epäpuhtauksia. Suodatin soveltuu ammattikäyttöön hitsauksessa, hionnassa, metallintyöstössä, kunnossapidossa ja teollisuuden pölyävissä työvaiheissa.
XL-rakenteen suuri suodatuspinta-ala tukee pitkää käyttöikää ja tasaista ilmavirtausta vaativassa käytössä. Airkos-puhallinyksikön suodattimen tukkeutumishälytys auttaa havaitsemaan vaihtotarpeen, mutta suodattimen kunto on tarkistettava myös säännöllisesti käyttöolosuhteiden mukaan. Pölyisissä töissä erillinen Airkos-esisuodatin auttaa vähentämään pääsuodattimen kuormitusta ja voi pidentää sen käyttöikää.
Suodatin toimitetaan yksittäin ilman esisuodatinta ja suodattimen kantta. Se sopii ainoastaan Weltek Airkos -puhallinsuojaimiin, eikä sitä tule käyttää Airkem-järjestelmässä. P3 PRSL -hiukkassuodatin ei suojaa kaasuilta tai höyryiltä, joten oikea suodatintyyppi on valittava aina työpaikan riskinarvioinnin ja tunnistettujen epäpuhtauksien perusteella.
Weltek Airkos P3 PRSL XL-suodatin on käytännöllinen vaihtosuodatin, kun hengityksensuojaimen toimintavarmuus halutaan säilyttää hitsaus- ja metallityössä. Oikea-aikainen vaihto, tiivis asennus ja yhteensopivan esisuodattimen käyttö tukevat puhallinsuojaimen tehokasta toimintaa. Se on luotettava valinta päivittäiseen suojainhuoltoon erityisesti vaativissa, pölyisissä ja kuormittavissa työympäristöissä.
Ominaisuudet
- P3 PRSL -hiukkassuodatin
- Suodattaa kiinteitä ja nestemäisiä hiukkasia
- Sopii Weltek Airkos -puhallinsuojaimiin
- Pitkäikäinen XL-suodatin suurella suodatuspinta-alalla
- Soveltuu hitsaukseen, hiontaan ja metallintyöstöön
- Airkos-puhallinyksikön vaihtosuodatin
- Toimitetaan yksittäin
- Esisuodatin ei sisälly toimitukseen
- Suodattimen kansi ei sisälly toimitukseen
- Käytetään yhteensopivan Airkos-esisuodattimen kanssa
- Ei sovellu Weltek Airkem -puhallinsuojaimeen
- Ei ole tarkoitettu kaasujen tai höyryjen suodatukseen
- Käytetään EN 12941 -standardin mukaisessa Airkos-suojainkokoonpanossa
Suodatusluokka ja käyttökohteet
Suodatusluokka: P3 PRSL -hiukkassuodatin kiinteiden ja nestemäisten hiukkasten sekä aerosolien suodatukseen. Suodatin ei suojaa kaasuilta tai höyryiltä. Se on Airkos-puhallinsuojaimen pääsuodatin, jota käytetään yhdessä yhteensopivan esisuodattimen ja suodattimen kannen kanssa.
Käyttökohteet: Soveltuu työpaikan riskinarvioinnin mukaisesti esimerkiksi hitsaukseen, hiontaan, metallintyöstöön, leikkaukseen ja muihin pölyä tai hiukkasmaisia epäpuhtauksia muodostaviin työtehtäviin. Suodatin sopii ainoastaan Weltek Airkos -puhallinsuojaimiin, ei Airkem-järjestelmään.
FAQ
Miltä epäpuhtauksilta Weltek Airkos P3 PRSL XL-suodatin suojaa?
Suodatin on tarkoitettu kiinteiden ja nestemäisten hiukkasten sekä aerosolien suodatukseen. Käyttökohteita voivat olla esimerkiksi hitsaussavu, metallipöly ja hiontapöly, kun suodattimen sopivuus on varmistettu työpaikan riskinarvioinnissa.
Sopiiko suodatin Weltek Airkem -puhallinsuojaimeen?
Ei sovi. Suodatin on tarkoitettu ainoastaan Weltek Airkos -puhallinyksikköön. Airkem-järjestelmässä käytetään siihen suunniteltuja erillisiä suodattimia.
Milloin Airkos P3 PRSL XL -suodatin pitää vaihtaa?
Suodatin vaihdetaan viimeistään silloin, kun Airkos-puhallinyksikön tukkeutumishälytys aktivoituu, ilmavirta heikkenee tai suodatin on likaantunut tai vaurioitunut. Esisuodattimen säännöllinen vaihtaminen auttaa vähentämään pääsuodattimen kuormitusta.




