Senko MGT kuuden kaasun IR-pumppukaasumittari
Senko MGT kuuden kaasun IR-pumppukaasumittari on kannettava monikaasumittari vaativiin teollisuusympäristöihin, suljettuihin tiloihin, säiliöihin, kaivoihin ja prosessialueille. Sisäinen pumppu ja näytteenottosondi mahdollistavat kaasupitoisuuksien tarkistamisen turvalliselta etäisyydeltä ennen tilaan siirtymistä ja työskentelyn aikana.
Kaikki kuuden kaasun mallit mittaavat samanaikaisesti happea, hiilimonoksidia, rikkivetyä, metaania ja hiilidioksidia. Metaani ja hiilidioksidi mitataan NDIR-infrapunatekniikalla. Kuudenneksi kaasuksi voidaan valita käyttökohteen mukaan VOC-yhdisteet, rikkidioksidi, kloori, ammoniakki, vety, typpidioksidi, typpimonoksidi, vetyperoksidi, vetysyanidi, kloorivety, fosfiini tai klooridioksidi.
Taustavalaistu LCD-näyttö näyttää pitoisuudet reaaliajassa. Vaarallisista pitoisuuksista varoittavat 90 dB:n äänimerkki, LED-hälytys ja värinä. IP67-suojattu kotelo, käyttölämpötila -20–+50 °C ja TPU-pinnoitettu polykarbonaattirakenne tukevat luotettavaa käyttöä vaativissa olosuhteissa.
Näytteenottovirtaus on 250–300 cm³/min ja näytteenottoletkun enimmäispituus 30 metriä. Tapahtumaloki tallentaa viimeisimmät hälytykset, toimintatestit ja kalibroinnit. Valinnainen IR Link helpottaa asetusten hallintaa ja lokitietojen siirtoa, ja telakointiasema nopeuttaa toimintatestejä sekä kalibrointia. N-sarjan toiminta-aika on käyttöasetuksista riippuen jopa noin viisi päivää.
Mittarin 77 × 146 × 43 millimetrin koko ja 490 gramman paino tekevät siitä helposti mukana kulkevan. Integroitu vyökiinnike vapauttaa kädet työskentelyyn, pumpun tukoshälytys auttaa valvomaan näytteenottoa ja kaksi suodatinta suojaavat kaasulinjaa epäpuhtauksilta. Eurooppalaisiin käyttökohteisiin olennaisia tietoja ovat ATEX-luokitus, EMC-, RoHS-, REACH- ja WEEE-vaatimustenmukaisuus sekä kahden vuoden valmistajan takuu. Laite soveltuu erityisesti turvallisiin ennakkomittauksiin ennen suljettuun tilaan siirtymistä työssä.
Ominaisuudet
- Mittaa samanaikaisesti kuutta kaasua
- Kiinteät mittaukset: happi (O₂), hiilimonoksidi (CO), rikkivety (H₂S), metaani (CH₄) ja hiilidioksidi (CO₂)
- Metaanin ja hiilidioksidin mittaus NDIR-infrapuna-antureilla
- Valittava kuudes kaasu: VOC, SO₂, Cl₂, NH₃, H₂, NO₂, NO, H₂O₂, HCN, HCl, PH₃ tai ClO₂
- VOC-mallissa kuudes kaasu mitataan PID-anturilla
- Sisäinen näytteenottopumppu ja näytteenottosondi
- Näytteenottovirtaus 250–300 cm³/min
- Enintään 30 metrin näytteenottoletku
- Taustavalaistu LCD-näyttö reaaliaikaiseen pitoisuuksien seurantaan
- 90 dB:n äänihälytys, LED-hälytys ja värinä
- Pumpun tukoshälytys ja suodattimet sondissa sekä mittarissa
- IP67-suojaus pölyä ja vettä vastaan
- Käyttölämpötila -20–+50 °C
- Käyttöilmankosteus 10–90 % RH ilman kondensoitumista
- Ladattava 4 000 mAh:n litiumioniakku
- N-sarjan toiminta-aika jopa noin viisi päivää käyttöasetuksista riippuen
- Tapahtumaloki hälytyksille, toimintatesteille ja kalibroinneille
- Mitat 77 × 146 × 43 mm ja paino 490 g
- Valinnainen IR Link asetusten ja lokitietojen hallintaan
- Lisävarusteena telakointiasema toimintatesteihin ja kalibrointiin
- ATEX-luokitus: II 2 G Ex db ia IIC T4 Gb / II 2 G Ex db ia IIB T4 Gb
- Kahden vuoden valmistajan takuu
FAQ
Mitä kaasuja Senko MGT kuuden kaasun IR-mittari mittaa?
Kaikki mallit mittaavat happea, hiilimonoksidia, rikkivetyä, metaania ja hiilidioksidia. Kuudenneksi kaasuksi valitaan käyttökohteen mukaan esimerkiksi VOC, rikkidioksidi, kloori, ammoniakki, vety, typpidioksidi, typpimonoksidi, vetyperoksidi, vetysyanidi, kloorivety, fosfiini tai klooridioksidi.
Onko kuuden kaasun malli saatavana Cat-metaanianturilla?
Ei. Kuuden kaasun malleissa metaani ja hiilidioksidi mitataan NDIR-infrapuna-antureilla. IR-mittaus ei perustu katalyyttiseen palamisreaktioon, joten mallistossa ei ole Cat-anturilla varustettua kuuden kaasun vaihtoehtoa.
Kuinka kaukaa kaasunäyte voidaan ottaa?
Sisäinen pumppu mahdollistaa kaasunäytteen ottamisen enintään 30 metriä pitkällä näytteenottoletkulla. Nimellinen virtausnopeus on 250–300 cm³/min. Mittari soveltuu esimerkiksi säiliöiden, kaivojen, kanavien ja muiden suljettujen tilojen ennakkomittauksiin.


Senko SGTP huollettava fosfiinimittari 





